Zajímavá realizace významná vila v Hradci Králové 15.11.2017

Aktuálně začínáme s výrobou oken ho významné historické vily v Hradci Králové ,, Tesařova vila ,,

 

Hradec Králové - Královéhradecké vily. Stavby, okolo kterých každodenně chodíme, ale historii, současné majitele ani bližší informace většina lidí nezná. 

Tentokrát se zaměříme na dílo architekta Waiganta, Tesařovu vilu na Pražském Předměstí.
 

Jednou z takových staveb je i Tesařova vila na Pražském Předměstí, která je zapsaná v seznamu chráněných kulturních památek České republiky. Známá stavba nedaleko Střelecké ulice se těší zájmu architektů i kolemjdoucích.

Slavné dílo architekta Bohumila Waiganta

Architekt Bohumil Waigant, který v Hradci Králové realizoval reprezentativní vilu pro Václava Tesaře a jeho ženu Luisu, byl už předtím pověřen dohledem nad jinou slavnou stavbou.

Proslulý autor Jan Kotěra mu svěřil stavbu objektu, který vstoupil do dějin světové architektury - hradeckého muzea.

Bohumil Waigant postavil Tesařovu vilu v puristickém stylu s detaily expresionismu a art deco, které jsou nejvíce patrné v zachovaných interiérech domu. A to především v rozsáhlé schodišťové hale, která je vybavena volným i vestavěným autorským mobiliářem.

Každé průčelí domu je jedinečně uspořádané do obytných prostor. Do suterénu čtvercového půdorysu je situováno technické zázemí a samostatně přístupný byt domovníka. Symetricky komponované centrální průčelí s balkonem střídá ve vstupní partii expresivně pojatá fasáda, charakterizovaná množstvím obdélníkově orámovaných okenních otvorů.

Přízemí je pojaté jako reprezentativní prostor s jídelnou a obývacím pokojem. Architekt navrhl kolem schodišťové haly obklad z černohnědého dubového dřeva, odkud je přístupné ložnicové patro, na němž se nacházela pracovna majitele domu.

Realitní kanceláře za dům nabízejí luxus

V roce 1985 přešla vila do majetku rodiny Šimkovičových, kteří nyní šestipokojový dům rozdělili na více bytových jednotek.

Frekventovaná část města a atypická stavba, která je v seznamu chráněných kulturních památek, zaručuje Tesařově vile neoddiskutovatelnou prestiž.
,,Občas nás navštěvují studenti architektury, kteří si dům fotí a kreslí," konstatoval současný majitel Dušan Šimkovič, který pracuje jako lékař.

O třípodlažní vilu na pozemku 1200 m² se marně pokoušejí realitní kanceláře, které rodině Šimkovičových výměnou za Tesařovu vilu nabízejí dům i s vybavením. Avšak současní majitelé nemají v úmyslu dům, jejž současně obývají čtyři členové rodiny, prodat.
Zdroj: https://hradecky.denik.cz/zpravy_region/tesarova-vila-je-chranenou-kulturni-pamatkou.html

 

 Zajímaví realizace významná vila v Hradci Králové   Zajímaví realizace významná vila v Hradci Králové  Zajímaví realizace významná vila v Hradci Králové

Online poptávkaPřílohy (Např. fotografie, projekt... Velikost přílohy je maximálně 3 MB.)

* tyto položky jsou povinné

Proč se na nás můžete spolehnout?
nová
zelená
úsporám
Jak získat dotaci?
Jsme zařazeni
v programu
NOVÁ ZELENÁ
ÚSPORÁM
Realizujeme zakázky
po celé ČR
Vlastníme certifikace
dle platných norem ČSN
Respektujeme požadavky
na historický vzhled
Nahoru