Časté dotazy

Jak na renovaci nebo výměnu oken a dveří

Nejčastěji se ptáte a řešíte 


1. Jak postupovat při výměně oken, co je vše potřebné dodat pro kalkulaci?

Pro prvotní přípravu kalkulace je ideální zaslat fotografie stávající podoby oken s výpisem rozměrů. Využijte prosím náš poptávkový formulář. Následně připravíme nacenění a zašleme vám jej emailem.


2. Jak zařídit kompletní výměnu oken v bytovém domě?

Zašlete nám poptávkový formulář s popisem požadavků, my se s vámi následně spojíme s návrhem postupu. Společně vás provedeme celým projektem výměny oken v bytovém domě. Navrhneme optimální a nejekonomičtější typ okna, vypracujeme kalkulaci, zajistíme odbornou konzultaci na místě stavby, při jednání s památkovým úřadem vám pomůžeme nebo jednání zajistíme my. Dodáme také výrobní výkresovou dokumentaci. Naši podporu máte i v případě žádostí o granty na výměnu oken od města.


3. Jak pečovat o špaletová okna?

Špaletová okna vyžadují péči jako všechna ostatní dřevěná okna. U moderních dřevěných oken už neplatí potřeba natírání a složité údržby. Péče, která prodlouží životnost oken, a ty vám poté mohou sloužit desítky let bez potřeby oprav nebo výměny, spočívám v očištění oken slabým roztokem saponátu a jednou ročně ošetřením venkovních rámů a křídel balzámem na dřevo. Údržbu o kování oken doporučujeme ve formě promazání vazelínou.


4. Jaké jsou možnosti instalace sítí proti hmyzu do dřevěných oken?

Instalaci sítí proti hmyzu v naší nabídce nemáme, můžete využít nabídky společností, které se specializují na tento sortiment nebo vám doporučíme firmu z vašeho regionu. Do oken s okapničkou je možné sítě proti hmyzu instalovat.


5. Jak na repasi, opravu nebo renovaci dřevěných oken?

Díky naší dlouholeté činnosti máme bohaté zkušenosti s renovací oken. Proto bychom vám repasi nedoporučili. Tuto variantu je vhodné využít pouze v případě, kdy památkový ústav nepovolí okna nová, tedy u historických budov. V tomto případě nás prosím kontaktujte a domluvíme si osobní schůzku s prohlídkou a následným návrhem nejlepšího řešení. Pro všechny ostatní případy je ideální vyrobení přesných replik. Tyto služby již pro nás dělá specializovaná firma, se kterou úzce spolupracujeme. Provádí renovaci na nejvyšší úrovni. O výhodách a nevýhodách repase oken si můžete přečíst v našem článku.


6. Jak provádět údržbu dřevěných oken?

Díky pravidelné údržbě prodloužíte životnost oken. Alespoň jednou ročně vyčistěte venkovní rámy oken slabým roztokem saponátu. Následně vysušené rámy ošetřete balzámem na dřevo. Ten na povrchu zajistí film, který chrání před UV zářením a dalšími negativními vlivy.

Současně doporučujeme péči o kování oken, nejlépe promazáním vazelínou. Přečtěte si kompletní návod na obsluhu a údržbu oken.


7. Lze vyrobit přesné repliky původních oken a dveří?

Ano. Zašlete nám fotografie původních dveří nebo oken. Je však nutná ve většině případů koupě nástrojů dle stávajících prvků. Z toho důvodu je to časově a finančně náročná záležitost. Tím se liší kopie od replik. Kopie je méně náročná a přizpůsobujeme se stávajícímu prvku v co největší možné míře.


8. Jaký typ oken zvolit do roubenky?

Do těchto typů staveb nejčastěji používáme špaletové okno typ TRADITIONAL, který zachovává ráz původních oken včetně povrchové úpravy.


9. Jak pečovat o okapničky?

Okapničky ošetřujte pomocí udržovací sady. Tu je možné zakoupit u nás. Okapničky doporučujeme v případě popraskání laku přetřít při údržbě oken udržovací sadou.


10. Jaká okna pomohou tlumit venkovní hluk?

Pro omezení vnějšího hluku doporučujeme jednoznačně kastlová okna typu DECIBEL. Jsou vybavena protihlukovou fólií. Zachovávají původní vzhled okna a je možné jejich osazení i do historických budov.


11. Jaký je rozdíl mezi špaletovým a kastlovým oknem?

Obě okna mají shodnou podobu, a to tu, že jsou tvořena vnějším a vnitřním samostatně otevíratelným oknem. Mezi těmito dvěma okny je meziprostor různé velikosti. Rozdílem mezi špaletovým a kastlovým oknem je pak ve způsobu otevírání vnějšího okna. U kastlových oken se vnější křídla otevírají dovnitř a u špaletových ven.


Připravili jsme pro vás další praktické rady 

Vše co potřebujete vědět o špaletových a kastlových oknech


12. Rozdíl mezi eurooknem, eurooknem historického vzhledu a dřevěným oknem?

Tloušťka profilu Eurookna a Eurookna historického vzhledu je stejná. Rozdíl je v šířce, tedy 80 mm a 75 mm. U Eurooken historického vzhledu se nepoužívají eloxované okapničky, ale dřevěné jako u kastlových oken. Dále se uzpůsobují stávajícím oknům pomocí doplňků, jako jsou ozdobné klapačky, poutce, profilované zasklívací lišty apod.


13. Vyrobíte obložky k původním interiérovým dveřím?

Ano, jsme schopni vyrobit téměř jakékoliv repliky obložek k interiérovým dveřím.


14. Jaký typ oken zvolit?

Důležitou vstupní podmínkou je to, zda se jedná o historickou budovu, kde je výběr oken daný přesnou podobou oken původních. Doporučujeme sjednání schůzky a konzultace vhodnosti použitého typu.


15. Dodáváte okna i na Slovensko?

Ano. Okna jsme schopni dodat i na Slovensko.


16. Je možné si vaše okna prohlédnout?

Určitě je to možné. V naší provozovně si můžete prohlédnout všechny typy nabízených oken. V případě návštěvy v sobotu je nutná předchozí domluva. V Praze je možné navštívit vzorkovnu u našeho partnera firmy Besedastav v Újezdu nad Lesy, kde máme vystavené typy oken.


17. Dodáváte i potřebnou dokumentaci jako je charakteristika detailů profilu křídla s kótami pro projednání projektu s památkáři?

S výrobou a výměnou oken podle požadavků Památkového ústavu máme letité zkušenosti. Pomůžeme vám s přípravou potřebné dokumentace projektu ke schválení památkáři. Můžeme taktéž vyřídit veškeré náležitosti na úřadech za vás včetně tvorby a dodání veškeré dokumentace nutné pro podání návrhu na výměnu oken či dveří. Dokumentace obsahuje zakreslení stávajícího stavu, zakreslení návrhu nového stavu, fotodokumentaci stávajícího stavu, průzkum barevnosti, technickou specifikaci nových prvků, posudek oken a dveří o možnosti, či nemožnosti renovace, fotodokumentaci a návrh nového kování oken a dveří. Tyto dokumenty vytvoříme, podáme na magistrát a provedeme i jednání a odsouhlasení. Více informací získáte zde Výměna oken v bytových domech.