Špaletová nebo kastlová okna? Je mezi nimi rozdíl?

O rozlišení těchto dvou typů panuje mnoho debat a často i nejasností.

Jak to všechno začalo? Historický vývoj a potřeba zvýšené tepelné izolace staveb vedla ke konstrukci oken tak, že za sebou byla osazena dvě křídla, při vnitřní a vnější hraně stavby. Jednotlivá okna se díky tomu otevírala nezávisle na sobě. Postupně došlo ke spojení dvou samostatných rámů silnou deskou, špaletou. Okno bylo následně takto rovnou vyrobeno a osazeno do stavby.

Co jsou tedy špaletová okna?Špaletová nebo kastlová okna? Je mezi nimi rozdíl?

Tento typ oken, jež má původ už v dobách renesance, dnes nejčastěji uvidíte na historických budovách nebo u venkovských chalup. Tam kde je podoba jasně definovaná památkáři se u vnějších oken osazuje jednoduché sklo, u vnitřních křídel se volí dvojsklo.

U staveb, kde nejsou přísně stanovené normy pak moderní špaletová okna umožňují osazení dvojskel, a to na vnější straně.

Kdy vybrat špaletové okno?

Volba špaletového okna je všude tam, kde je potřeba zachovat historický ráz budovy. U památkově chráněných budov ani jiná možnost není a je nutné vyrobit repliky oken původních.

Využívaná jsou ale i v novostavbách. Jednak mají nepochybně atraktivní vzhled zútulňujíc každý objekt, zároveň mají výborné protihlukové vlastnosti. Právě díky dvojici rámů a celé konstrukci okna, které je přes celou tloušťku zdi, je prostup venkovního hluku velmi dobře eliminován.

Znáte špaletové okno spíše pod označením kastlové okno? S nadsázkou bychom mohli říci, že jsou dva tábory. V jednom se hovoří pouze o špaletových oknech a ve druhém zase o kastlových oknech. A jak to tedy opravdu je a které označení je správné?

Rozdíl mezi špaletovým a kastlovým oknem je …

Špaletová a kastlová okna se liší ve způsobu otevírání vnějšího křídla. U špaletových oken se otevírá ven a u kastlových dovnitř.

Špaletová okna dávají možnost využít meziokenní prostor např. pro umístění květin. Při větru je však potřeba venkovní křídla zajistit. U kastlových oken, kdy jsou všechna okna otevírána směrem dovnitř tento problém nehrozí.

Více informací o špaletových a kastlových oknech   >

Online poptávkaPřílohy (Např. fotografie, projekt... Velikost přílohy je maximálně 3 MB.)

* tyto položky jsou povinné

Proč se na nás můžete spolehnout?
nová
zelená
úsporám
Jak získat dotaci?
Jsme zařazeni
v programu
NOVÁ ZELENÁ
ÚSPORÁM
Realizujeme zakázky
po celé ČR
Vlastníme certifikace
dle platných norem ČSN
Respektujeme požadavky
na historický vzhled
Nahoru