Dřevěná okna ochrání správné větrání. Poradíme jak na to

Občas se stává, že nám spokojený zákazník po pár měsících zavolá: „V bytě mi začínají vlhnout zdi a okna jsou orosená.“ Jak mu pomoci?

Velmi jednoduše, doporučíme, aby si přečetl náš návod na údržbu a obsluhu oken a pokyny dodržoval. Jedno z nejdůležitějších pravidel, které pomůže zajistit dlouhou životnost dřevěných oken, je správné větrání.


Proč se rosí nová kvalitní okna?

Pořídili jste si do svého domu nebo bytu dřevěná okna s izolačním dvojsklem a dvojím celoobvodovým těsněním. Když takové okno zavřete, uzavřete hermeticky celý váš byt či dům. To se nestávalo u starých oken, která svou netěsností vlastně přirozeně větrala. Tím unikala vlhkost, ta viditelná - pára z kuchyně a koupelny, ale také neviditelná, vypařována lidmi.

U nových oken to už není tak jednoduché, okna dobře těsní a páru ven nepustí. Pro splnění záručních podmínek musí být v místnostech dlouhodobě relativní vlhkost nižší než 60 %! Vyšší vlhkost nejenže poškozuje konstrukci oken a domu, ale škodí i vašemu zdraví.


Jak správně větrat?

Správně větrat znamená zdravěji bydlet a úsporněji topit.

správné větrání okenDodržujte proto následující zásady:

  • Větrejte ráno ve všech místnostech 10-15 minut.
  • Větrejte během dne místnosti podle potřeby 3-4krát po 5 až 15 minutách.
  • Během větrání otevřete okna dokořán a dejte pozor na průvan, aby nedošlo k rozbití či poškození oken a dveří.
  • Při větrání vypněte topení a okna široce rozevřete. To je mnohem účinnější a šetrnější než trvale otevřená okna na ventilaci. To platí zvláště u novostaveb a nově zrekonstruovaných staveb.


Když se budete řídit našimi radami, nebudete mít problémy s vlhkostí a uděláte něco pro zdravé klima svého domu. Zároveň díky perfektně utěsněným oknům ušetříte i podstatnou část nákladu na topení.


Při stavebních rekonstrukcích a u novostaveb větrejte intenzivně

Při omítaní nebo betonování velmi intenzivně větrejte! Zabráníte tím vniknutí vlhkosti do dřeva, zejména v zimním období. Pokud není možné snížit vlhkost na potřebnou maximální hodnotu pomocí větrání, opatřete si vysoušeče vzduchu.