Jaké dřevo vybrat na špaletová okna?

Od doby, kdy lidé pořizují pro své stavby špaletová nebo kastlová okna, hledají co nejkvalitnější dřeviny pro jejich výrobu. Představme si nejčastěji užívané dřeviny a sezname se s jejich přednostmi i nedostatky.


Dubová okna

Nejkvalitnější dub patřil vždy mezi nejdražší dřeviny, a tak si jej v minulosti pro výrobu oken mohli dovolit jen movití obyvatelé zámků nebo hradů. Ani v současnosti není dub s ohledem na svou vysokou cenu často poptávanou dřevinou. Pro srovnání - dub je přibližně třikrát dražší než borovice nebo smrk.

Předností dubu jsou ale vynikající pevnostní vlastnosti, jeho mírnou nevýhodou je pórovitost. Proto musí být okna z dubového dřeva ošetřena jednou nátěrovou vrstvou navíc. Ta slouží pro uzavření těchto pórů. Pokud jsou dubová okna ošetřena bezbarvou povrchovou úpravou, vynikne jeho překrásná textura

Pokud tedy chceme luxusní špaletová okna, která naši stavbu učiní jedinečnou a splní vysoké estetické nároky pak je dub tou pravou volbou.


Okna z borovice

Jako kvalitní alternativu dřeviny pro výrobu oken začali lidé velmi brzy používat jehličnany, především borovici. Borovice byla široce dostupná dřevina a vykazovala dobré vlastnosti. Hustota borového dřeva je vyšší než smrk, nevýhodou je ale vysoký podíl pryskyřice. Tato vlastnost může ovlivnit výsledný odstín barvy oken, především v tom, že má tendenci žloutnout. Z toho důvodu se také při povrchové úpravě oken z borového dřeva pod svrchní vrstvu aplikuje speciální mezivrstva, která žloutnutí barvy zabrání. 

Další nevýhodou borových oken je také vytékání smoly. Přes tyto zmíněné nedostatky však bývají borová okna velmi kvalitní a přinášejí nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou.


Smrková okna

Nejlacinější a velmi oblíbenou surovinou pro výrobu oken je i v současnosti smrkové dřevo. Smrk je velmi snadno dostupný, opracovatelný a díky moderním povrchovým úpravám smrková okna vykazují přijatelný estetický výsledek a dlouhou životnost. 

Smrkové dřevo je dnes nejlevnější variantou pro pořízení dřevěných oken.


Modřínová okna

Modřínové dřevo se ukázalo jako nejvhodnější materiál na okna do extrémních podmínek, především do hor a všude tam, kde musí okna odolávat zátěžovým vlivům. Řada lidí také oceňuje, že modřín nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu. Cenově je modřín sice dražší než smrk či borovice, přesto je stále výrazně levnější než dub.


Pokud se rozhodujete pro špaletová nebo kastlová okna, začněte výběrem ideální dřeviny pro vaši stavbu. Kromě ceny zvažte podmínky, ve který se budova nachází, započtěte své estetické nároky a v neposlední řadě nezapomeňte na výběr prověřeného výrobce.